Piktogramy na metkach ubraniowych, czyli jak prać, suszyć, wybielać i prasować naszą odzież

Większość osób nie zwraca uwagi na metki przyszyte do ubrań. To błąd, gdyż na metce znajdziemy nie tylko skład materiałów, z jakich nasza odzież została uszyta, ale również wskazówki dotyczące jej pielęgnacji. Umieszczone przez producentów symbole określają:

  • w jaki sposób i przy jakiej temperaturze możemy prać ubranie,

  • jak należy je suszyć i prasować,

  • czy można je wybielać i w jaki sposób to robi

     

Wykorzystując informacje zawarte w piktogramach zyskujemy pewność, że ulubione ubrania nie skurczą się, nie rozciągną, nie spłowieją ani nie ulegną innym trwałym uszkodzeniom. Mamy nadzieję, że pomoże w tym nasz mini-informator.

 

Symbole dotyczące prania

Ta grupa symboli informuje nas, czy ubranie można bezpiecznie prać w pralce i czy nie wymaga przy tym zachowania odpowiednich warunków. Tego rodzaju oznaczenia dotyczą również tkanin, których pranie powinno odbywać się ręcznie.

Kluczowymi znakami dotyczącymi sposobu prania są dwa obrazki:

  • wanienka wypełniona wodą z widoczną dłonią – odzież nadaje się jedynie do prania ręcznego w temperaturze 400C lub niższej,

  • przekreślona wanienka wypełniona wodą – tkanina nadaje się jedynie do prania na sucho.

Kreski pod wanienką

Symbol prania w postaci wanienki wypełnionej wodą oznacza, że ​​odzież można spokojnie prać w pralce z gorącą wodą i z dodatkiem detergentu. Jeśli pod rysunkiem znajduje się pojedyncza kreska oznacza to, że należy przeprowadzić pranie z zachowaniem warunków przewidzianych dla tkanin syntetycznych, a więc przy mniejszej ilości wirowania. Dwie linie ostrzegają, że proces prania powinien być jeszcze bardziej delikatny, jak np. przy tkaninach wełnianych.

Ogólna zasada jest więc taka: im więcej kresek widzimy pod wanienką, tym w czasie prania powinno być mniej płukania i wirowania.

Kropki lub liczby w wanience

Liczba wewnątrz wanny wskazuje, w jakiej temperaturze należy prać ubranie. Często zamiast niej znajdują się kropki, które oznaczają:

  • jedna kropka – prać w temperaturze 300C,

  • dwie kropki – prać w temperaturze 400C,

  • trzy kropki – prać w temperaturze 500C,

  • cztery kropki – prać w temperaturze 600C.

Koło na metce

Symbol ten oznacza, że tkanina nadaje się tylko do czyszczenia chemicznego. Umieszczona litera jest wskazówką dla pralni chemicznej co do tego, jakie stosować do czyszczenia rozpuszczalniki:

  • A – dopuszcza się używanie każdego rodzaju rozpuszczalników,

  • P – wskazany jest roztwór fluoru lub benzyny,

  • F – należy stosować rozpuszczalnik naftowy.

Jeśli koło przekreślono krzyżykiem, ubrania nie należy czyścić chemicznie.

Symbole suszenia

Rozróżniamy dwa główne symbole dotyczące suszenia:

  • kwadrat – odnosi się do suszenia tradycyjnego,

  • kwadrat z kółkiem – suszenie w suszarce bębnowej.

Stosowanie się do nich pomaga uniknąć kurczenia się lub zniekształcania tkanin.

Kwadraty z liniami

Jeśli w kwadracie znajduje się krzyżyk, nie powinniśmy w ogóle suszyć tkaniny. Trzy pionowe linie oznaczają coś wręcz przeciwnego. Natomiast jeśli jest to jedna łukowata linia umieszczona w górnej części kwadratu – odzież należy powiesić, z kolei jedna pozioma kreska oznacza wymóg suszenia na płasko. Dwie linie w górnym rogu sugerują, że powinno się to robić w cieniu.

Kwadraty z kółkiem

To jeden z najczęściej występujących symboli suszenia, który oznacza, że ​​tkaninę można suszyć w suszarce bębnowej. Jeśli na środku koła znajduje się kropka, należy to robić przy niskiej temperaturze. Dwie kropki oznaczają, że można bezpiecznie użyć wyższej. Krzyżyk w kółku ostrzega, żeby ubrania nie suszyć mechanicznie.

Symbole prasowania

Stosując się do przekazów zawartych w tych piktogramach unikniemy uszkodzeń odzieży w trakcie jej prasowania. Kropki w rysunku przedstawiającym żelazko wskazują temperaturę, w jakiej należy prasować:

  • jedna kropka – prasować w temperaturze do 1100C. Oznaczenie stosuje się w przypadku delikatnych tkanin, takich jak poliakrylen, nylon, wiskoza. Najlepiej prasować bez pary, na lewej stronie lub przez ściereczkę,

  • dwie kropki – temperatura żelazka nie powinna przekraczać 1500C. To ograniczenie odnosi się do wełny, jedwabiu, poliestru, wiskozy. Można przy ich prasowaniu używać pary,

  • trzy kropki – temperatura ok. 2500C. Stosuje się ją do prasowania nawet lekko wilgotnej odzieży lnianej lub bawełnianej.

Symbole wybielania

Symbol trójkąta oznacza, że wybielanie jest dozwolone w rozcieńczonym roztworze wybielacza. Jak łatwo zgadnąć, przekreślony trójkąt oznacza, że materiał nie kwalifikuje się do tej operacji. Trójkąt z ukośnymi liniami informuje o dopuszczalności wybielania, ale bez użycia chloru. Natomiast symbol chemiczny “Cl” dopuszcza stosowanie płynu zawierającego ten pierwiastek.

Dzięki przedstawionym przez nas piktogramom nauczymy się, jak dbać o różne rodzaje tkanin i unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek. Stosując się do symboli na metkach możemy nosić nasze ulubione ubrania przez długi czas bez uszczerbku na ich wyglądzie czy funkcjonalności.